Skip to main content

Film „Strefa interesów” od dziś dostępny w serwisie Max

18 października 2024

Nagrodzony 2 Oscarami obraz opowiada o komendancie Auschwitz, Rudolfie Hössie, i jego żonie Hedwig. Małżeństwo stara się zbudować wymarzone życie dla swojej rodziny w domu i ogrodzie położonym tuż obok obozu. W rolach głównych występują Christian Friedel i Sandra Hüller. „Strefa interesów” to głęboko wstrząsające, otwierające oczy studium zła.

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 

„Strefa interesów” została doceniona przez międzynarodowe grono krytyków, zdobywając liczne nominacje i nagrody. Wśród listy laurów znalazły się m.in. 2 Oscary za najlepszy film międzynarodowy i najlepszy dźwięk, 3 statuetki BAFTA za najlepszy film brytyjski, najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszy dźwięk, a także Grand Prix i nagroda FIPRESCI przyznane na festiwalu w Cannes.

„Strefa interesów” jest polską koprodukcją, która powstała nakładem pracy wielu polskich twórców i została w całości zrealizowana w Polsce.

Obsada: Sandra Hüller (Hedwig Höss), Christian Friedel (Rudolf Höss), Ralph Herforth (Oswald Pohl).

Twórcy: reżyseria i scenariusz: Jonathan Glazer; zdjęcia: Łukasz Żal; muzyka: Mica Levi; produkcja: Ewa Puszczyńska, James Wilson, Reno Antoniades, Len Blavatnik, Danny Cohen, Tessa Ross, Ollie Madden, Daniel Battsek, Magdalena Malisz, Bartek Rainski, Bugs Hartley, David Kimbangi; dźwięk: Tarn Willers, Johnnie Burn, Oliver Vorderbruegge, Jim Ogden; montaż: Paul Watts; scenografia: Joanna Kuś, Katarzyna Sikora, Chris Oddy; kostiumy: Małgorzata Karpiuk.

Polskim koproducentem filmu jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

 

W serwisie Max można obejrzeć także film dokumentalny „Cień komendanta”, który pokazuje historię Hansa Jürgena Hössa, 87-letniego syna komendanta, który musi zmierzyć się z dziedzictwem pozostawionym przez swojego ojca.

Kiedy Hans był małym chłopcem cieszył się szczęśliwym dzieciństwem w willi stojącej tuż za murami obozu w Auschwitz i nie zdawał sobie sprawy z tego co dzieje się w jego sąsiedztwie. W tym samym czasie żydowska wiolonczelistka Anita Lasker-Wallfisch dosłownie grała o swoje życie w obozie.

Osiem dekad później Hans i Anita spotykają się w Londynie. W tym przejmującym spotkaniu uczestniczą też ich dzieci Kai Höss oraz Maya Lasker-Wallfisch. Jak będzie wyglądała rozmowa czwórki bohaterów z tak odmiennym rodzinnym dziedzictwem i doświadczeniem życiowym?

„Cień komendanta” to także historia relacji córki z matką oraz ojca z synem, rozwijających się w cieniu wydarzeń w obozie w Auschwitz, które odcisnęły piętno nie tylko na tych dwóch rodzinach, ale miały wpływ na całe pokolenia. To opowieść o miłości, poczuciu winy, wybaczaniu, ale też nadziei, akceptacji i współczuciu.

Film przedstawia także oryginalne fragmenty z zapomnianej autobiografii Rudolfa Hössa napisanej krótko przed jego egzekucją.

Kontakt

Joanna Lichosik - Białoń

Max, HBO, Cinemax, Totalne remonty Szelągowskiej, TVN Style, HGTV, Discovery Channel, Discovery Historia, Discovery Science, Animal Planet, DTX, ID


Maria Majer

Warner TV, Max, TVN Turbo, Food Network, TLC, Discovery Life