Premiera polskiego dokumentu "Krwawe trofeum" już dziś na platformie Max!

Dziennikarskie śledztwo w sprawie nielegalnego handlu rogami nosorożców niespodziewanie prowadzi do Polski. Co z tym wspólnego ma wietnamska mafia? Czy walka o przetrwanie zagrożonego gatunku ma jeszcze sens?
Nosorożce są od lat zagrożonym gatunkiem. Wydaje się, że polowania na te zwierzęta w Afryce to dla naszego kraju mało znaczący proceder. Tymczasem to właśnie Polacy pobili rekord w ilości sprowadzonych z RPA trofeów nosorożców. Co ciekawe, drogocenne pamiątki z polowań zazwyczaj znikały. Najczęściej były zastępowane kopiami. Właśnie to przykuło uwagę śledczych. Z jakim skutkiem?
Szybko okazało się, że znaczącą rolę w całym procesie odgrywała też wietnamska mafia działająca w różnych krajach Europy takich jak Czechy czy Polska. W jaki sposób werbowała myśliwych? Dlaczego trofea zdobywane na pseudo – polowaniach są tak kosztowne?
Laotański szef mafii, tajski wspólnik, wietnamscy handlarze, prostytutki i preparator z Polski to czarne charaktery tego filmu. Bohaterami produkcji, którzy przywracają wiarę w ludzkość, są jednak Ci, którzy całe życie walczą o dobrostan i przetrwanie tego gatunku. To właśnie dzięki nim można zobaczyć nosorożca nie tylko w gazecie czy na zdjęciu w książce.
W dokumencie „Krwawe trofeum” reżyserka i scenarzystka Ewa Galica wykorzystuje nagrania i zdjęcia z pseudo-polowań. Dzięki organizacjom i lekarzom weterynarii dbającym o los tych zwierząt, twórcy dokumentu mogli też nagrać ekskluzywne i wyjątkowe obrazy pokazujące życie afrykańskich nosorożców.
Film realizowany był w Polsce, Czechach i Republice Południowej Afryki.
Producentem dokumentu jest Jarosław Jabrzyk. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Ewa Galica. Autorami zdjęć są Olgierd Michalak i Piotr Wacowski. Kierownictwo produkcji: Dominika Lenart. Montaż: Tomasz Polsakiewicz. Dźwięk: Wojciech Podhorodecki.