Skip to main content

Premiera jubileuszowego 15. sezonu "Kobiety na krańcu świata" już w niedzielę!

30 sierpnia 2024

To już piętnaście lat! „Kobieta na krańcu świata” wraca na antenę TVN z wyjątkowym, jubileuszowym sezonem! Od 2009 roku Martyna Wojciechowska, wraz z ekipą programu, podróżuje w najdalsze zakątki globu by pokazać widzom wyjątkowe kobiety i ich nieszablonowe historie. Na przestrzeni lat powstało 125 odcinków, nakręconych na 6 kontynentach! Jednak to nie liczby były i są najważniejsze, a spotkanie z drugim człowiekiem. Bohaterki programu, które Martyna poznaje na krańcach świata, mają w sobie niezwykłą siłę i determinację, żeby zmieniać go na lepsze. Potrafią też dawać nadzieję w czasach, w których łatwo o niej zapomnieć. W urodzinowym sezonie widzowie poznają nowe, inspirujące historie siedmiu kobiet. Dlaczego ta edycja będzie dla Martyny wyjątkowa? Przekonamy się 1 września, w niedzielę, o nowej godzinie – punkt 12:00 w TVN!

W jubileuszowym sezonie widzowie, m.in. zobaczą majestatyczny Mount Everest, wybuch wulkanu w Gwatemali czy afrykańską sawannę. Martyna wróci po latach do Nepalu, miejsca ważnego w jej osobistej historii i do Kenii, którą ekipa odwiedziła w 2009 roku, w pierwszej edycji programu. Nie zabraknie też miejsc zupełnie nowych, a te, które wszystkim wydają się dobrze znane, pokaże z zupełnie innej perspektywy. Przyjrzy się najbardziej aktualnym tematom w skali świata, takim jak: kryzys bezdomności, handel ludźmi czy wykluczanie ze społeczeństwa osób z niepełnosprawnościami.

W krajach Ameryki Łacińskiej „15” to wyjątkowa liczba. Piętnaste urodziny dziewczyny, podczas których jubilatkę nazywa się quinceañerą, tradycyjnie uznaje się za moment jej przejścia w dorosłość. W 15. sezonie programu z tego właśnie rejonu świata poznamy dwie wyjątkowe bohaterki. Mieszkająca w Gwatemali, Isabella Springmuhl Tejada to pierwsza projektantka mody z zespołem Downa, której ubrania prezentowane były na London Fashion Week! Z Meksyku pochodzi natomiast Ceci Flores, należąca do kolektywu Poszukujących Matek Sonory (Madres Buscadoras de Sonora). Kobieta stara się odnaleźć swoich bliskich, których zniknięcie związane jest z porachunkami tamtejszych karteli.

Wyprawa na kolejny kontynent będzie dla Martyny podróżą sentymentalną. W 2006 roku pojechała do Nepalu by zdobyć najwyższą górę świata, Mount Everest, a z programem odwiedziła ten kraj dwukrotnie. Teraz wraca, żeby poznać Sristi KC, która jako 16-latka, w wyniku błędu lekarza, straciła wzrok, a mimo to, na przekór wszystkim i wszystkiemu, spełnia marzenia!  

Z kolei w USA, Martyna spotka Betty, imigrantkę z Chin - kobieta niemal całe życie poświęciła pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Zapewniła dach nad głową tysiącom osób, wydając przy tym 4 miliony posiłków! Natomiast w Gruzji prowadząca usłyszy historię bliźniaczek, Amy i Ano, który wskutek procederu - handlu noworodkami na ogromną skalę - zostały rozdzielone po porodzie, a odnalazły się po 19 latach!

Kolejny etap niezwykłej podróży ekipy programu to Afryka. W Kenii Martyna trafi do wioski Masajów, gdzie grupa kilkunastu kobiet stworzyła Team Lioness, czyli Drużynę Lwic, by rozprawić się z kłusownikami, zabijającymi dzikie zwierzęta.

Ostatnim przystankiem będzie Irlandia, tam Martyna spotka się z Williem Daly’em – pierwszym mężczyzną w historii programu, który został jego bohaterem! Willi jest ostatnim tradycyjnym swatem w Irlandii, do tej pory połączył już ponad 3 tysiące par! Czy znajdzie Martynie drugą połówkę…?

Jak na jubileuszowy sezon przystało, nie zabraknie wzruszających wspominek, zobaczymy też, jak potoczyły się losy kobiet, które podzieliły się z Martyną swoimi historiami.

Przez ostatnie 15 lat świat się bardzo zmienił. Na przestrzeni tego czasu, zmienił się również program „Kobieta na krańcu świata”. Miliony kroków i setki rozmów zaprowadziły Martynę w najpiękniejszą życiową podróż, którą niezmiennie dzieli się z widzami. Tak będzie i tym razem w wyjątkowym 15. sezonie programu!

Zdjęcia archiwalne

Zdjęcia z pierwszego odcinka 15. sezonu

W pierwszym odcinku Martyna poznaje w Gwatemali Isabellę Springmuhl Tejada, która znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet świata! W 2016 roku ubrania jej projektu były prezentowane na wybiegach londyńskiego tygodnia mody. W jej pracach można dostrzec wiele elementów kultury rdzennej ludności Gwatemali, zatrudnia majańskie kobiety, dając im szansę na godne życie i niezależność. Isabella Springmuhl Tejada jest projektantką mody, bizneswoman, twórczynią i szefową marki modowej Down to Xjabelle, mówczynią motywacyjną i wulkanem energii. Ma zaledwie 27 lat i ma zespół Downa.

Jest to najczęściej występująca mutacja chromosomowa na świecie. Szacuje się, że na świecie żyje około 6 milionów osób z zespołem Downa (w Polsce około 60 tysięcy osób). Mimo powszechności jego występowania, osoby z zespołem Downa nadal mierzą się z szeregiem uprzedzeń. Doświadczyła ich również Isabella. Nie poddała się jednak, a jej życiowe motto brzmi: “Tak, mogę!” i mimo licznych przeciwności losu, odnosi sukcesy. Obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawanych projektantek mody Ameryki Środkowej. Początkowo docelową grupą marki były osoby z zespołem Downa. Dziś Isa projektuje dla wszystkich, ale często nawiązuje do tematu inkluzywności, współpracując z osobami z niepełnosprawnościami fizycznymi czy intelektualnymi. Ta opowieść to też niezwykła historia o miłości i wsparciu rodziny.

PREMIERA: 1 września, niedziela, godz. 12:00, TVN

Kontakt

Emilia Waszkiewicz

Szpital św. Anny, Kobieta na krańcu świata, Azja Express, Totalne remonty Szelągowskiej, Porządny człowiek, Detektywi, Behawiorysta, #BringBackAlice, ITVN, ITVN Extra, Produkcja sesji zdjęciowych