Lena Góra w obsadzie nowego serialu Max Original "Przesmyk"

8 maja 2024 - Ostatnio zaktualizowany 9 maja 2024

Trwają zdjęcia do jednego z pierwszych polskich seriali oryginalnych dla platformy streamingowej Max. W roli głównej wystąpi aktorka Lena Góra. Za reżyserię odpowiada Jan P. Matuszyński. 

„Przesmyk” opowiada historię Ewy Oginiec, która po osobistej tragedii chce wycofać się z wywiadu i zacząć normalne życie. Wszystko komplikuje się, kiedy jej partner Skiner, który także jest agentem, zostaje zdemaskowany przez wywiad rosyjski i znika bez śladu. 

„Przesmyk” to thriller sensacyjny pokazujący widzom współczesne środowisko szpiegowskie w trakcie rodzącego się konfliktu i wielu napięć międzynarodowych. To także historia jednostki uwikłanej w specyfikę pracy w służbach specjalnych, z której tak naprawdę nigdy nie można zrezygnować. Serial pokazuje mechanizm międzynarodowej prowokacji, a także walkę wywiadów w rzeczywistości wojny hybrydowej. Akcja serialu rozgrywać się będzie wiosną 2021 roku. 

W głównej roli wystąpi Lena Góra - Polka, Amerykanka, aktorka, scenarzystka, twórczyni filmów. Polskiej widowni znana z serialowej superprodukcji Canal + „Król” Jana P. Matuszyńskiego oraz z głównej roli w produkcji NETFLIX "Noc w przedszkolu". Współautorka scenariusza oraz odtwórczyni głównej roli u boku nominowanego do Oscara Johna Hawkes'a, w szeroko nagrodzonym filmie "Roving Woman", którego producentem wykonawczym był sam Wim Wenders. Nominowana do Orłów 2024 za film "Imago", w którym Lena zagrała główną rolę i za którego scenariusz została nagrodzona podczas festiwalu w Cannes w 2019 roku. Lena wciela się w postać swojej własnej matki Eli. Podczas festiwalu Karlovy Vary Imago otrzymało nagrodę Międzynarodowych Krytyków FIPRESCI za najlepszy film, a krytycy określili postać wykreowaną przez Lenę jako "jedną z najważniejszych postaci kina Arthousowego od lat" (Cineuropa). Lena jest laureatką Złotego Anioła Bella Women dla najlepszej Europejskiej aktorki 2023 oraz nagrody za najlepszą aktorkę podczas FPFF Gdynia 2023.

Twórcy: producent – Tomasz Blachnicki, reżyseria – Jan P. Matuszyński, autor zdjęć – Kacper Fertacz, scenografia – Maciej Fajst, kostiumy – Katarzyna Baran, charakteryzacja – Pola Guźlińska, kierownik produkcji – Tomasz Parnowski.

„Przesmyk” jest to autorski projekt rozwijany dla platformy MAX przez zespół produkcji fabularnej Marty Greli-Gorostiza, pod nadzorem literackim Ewy Popiołek. Pomysłodawcą serialu jest Wojciech Bockenheim, który początkowo rozwijał go razem z Błażejem Dzikowskim. Do współpracy nad scenariuszem została zaproszona Karolina Szymczyk-Majchrzak i Dana Łukasińska. Projekt powstawał we współpracy z reżyserem Janem P. Matuszyńskim, który jest również współautorem dwóch ostatnich odcinków. Redaktorem prowadzącym serial jest Daria Rogozińska

Kontakt

Joanna Lichosik - Białoń

HBO Max, HBO, Cinemax, Totalne remonty Szelągowskiej, TVN Style, HGTV, Discovery Channel, Discovery Historia, Discovery Science, Animal Planet, DTX, ID


Adrian Jabłoński

Skazana, Pati, Przesmyk, Kuchenne rewolucje, MasterChef, MasterChef Nastolatki, Ukryta prawda, Produkcja sesji zdjęciowych, serwis x-news