"Hope" - poruszający dokument Martyny Wojciechowskiej już dostępny w serwisie Max!

12 czerwca 2024 - Ostatnio zaktualizowany 17 czerwca 2024

W bogatej bibliotece filmów dokumentalnych serwisu Max, zadebiutował "Hope" - wstrząsający dokument Martyny Wojciechowskiej, opowiadający o przerażającym procederze oskarżania niewinnych dzieci o czary w Nigerii oraz o ratującej je duńskiej pracowniczce humanitarnej, Anji Ringgren Lovén. Film został już doceniony na World Media Festivals 2024 w Hamburgu i zdobył srebrną nagrodę w kategorii Dokumenty: Prawa Człowieka!

11 czerwca, w dniu premiery platformy Max, do biblioteki serwisu trafił dokument Martyny Wojciechowskiej "Hope". Osią filmu jest historia nigeryjskiego chłopca o imieniu Hope, uratowanego przed śmiercią przez Anję Ringgren Lovén.

W 2016 roku o Anji Ringgren Lovén zrobiło się głośno po tym, jak zdjęcie, na którym ratuje głodujące 2-letnie nigeryjskie dziecko, trafiło do Internetu. Chłopiec, nazwany później przez Anję i jej męża Davida, Hope (Nadzieja), został oskarżony o czary i porzucony przez rodzinę. Poważnie niedożywiony, długo czekał na przybycie pomocy.

W Nigerii, w jednym z najbiedniejszych i najbardziej dotkniętych głodem krajów na świecie, przesądy są częścią życia codziennego. Często w ten sposób tłumaczy się nieszczęścia i wypadki. Dla osób żyjących w skrajnym ubóstwie i pozbawionych szansy na edukację oskarżenia o czary są pretekstem do zmniejszenia liczby osób na utrzymaniu. Dzieci oskarżane o czary, często małe dzieci, są porzucane przez rodziny, a bezdomne doświadczają różnych form przemocy, są głodzone lub nawet zabijane. 

W dokumencie „Hope” poznajemy niezwykłe życie Anji Ringgren Lovén, duńskiej pracowniczki humanitarnej i założycielki The Land of Hope, organizacji ratującej i udzielającej schronienia dzieciom oskarżonym o czary, w której obecnie przebywa ich ponad dziewięćdziesięcioro. Hope jest jednym z nich. Widzowie będą mieli szansę poznać jego losy oraz zobaczyć jego pierwsze spotkanie z biologiczną matką.

Narratorką opowieści jest Martyna Wojciechowska, która czekała ponad siedem lat, aby spotkać i poznać Anję. Czy to właśnie tej niezwykłej kobiecie, dzielącej życie między Afrykę, a Europę, uda się zdjąć zły czar rzucony na Nigerię?

Twórcy:
Reporterka: Martyna Wojciechowska
Reżyseria i scenariusz: Martyna Wojciechowska i Ewa Marcinowska
Zdjęcia: Olgierd Michalak, Dariusz Szymura
Dźwięk: Tomasz Sikora
Montaż Paweł Malara
Producent: Ewa Marcinowska 

Dokument mogą zobaczyć użytkownicy serwisu Max nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich, m.in. w Hiszpanii, Szwecji, Portugalii, Holandii, Rumunii, Czechach, Bułgarii, Finlandii, Danii, Norwegii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji czy na Węgrzech.

Kontakt

Joanna Lichosik - Białoń

Max, HBO, Cinemax, Totalne remonty Szelągowskiej, TVN Style, HGTV, Discovery Channel, Discovery Historia, Discovery Science, Animal Planet, DTX, ID


Emilia Waszkiewicz

Porządny człowiek, Detektywi, Kobieta na krańcu świata, Azja Express, Behawiorysta, #BringBackAlice, ITVN, ITVN Extra, Produkcja sesji zdjęciowych